Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 06.06.2012 19:35:18 

Záhady‚tajemna Mayů a Aztéků‚ iluze‚klamy‚vtipy

Amarant-zapomenutý pokrm bohů

Amarant znamená nesmrtelný a má svůj původ v Americe a Asii. Většinou roste planě a u nás je znám jako okrasná rostlina, které se říká laskavec. Amarant má ovsem dvojí užitek - je to dekorativní rostlina i zdravá potravina.

Amarant je odpradávna spojován s indiány. Zmínky o jeho pěstování v oblasti Jižní Ameriky pocházejí z období 4000 let před kristem. Sklizeň byla velkou slavností a podílela se na ní celá vesnice.Aztékové mu dokonce přisuzovali mystické vlastnosti a veřili ve schopnosti semen posílit lidskou sílu. Uctívali ho jako dar bohů a nazývali jej nesmrtelný.

Ze zrna dělali mouku a listí používali na salát (špenát). Do mouky se přidávala lidská krev  a meď a ze vzniklého těsta se pekli placky v podobě zvířat.Příchodem křesťanských misionářů, kteří vše ničili (ničili vše co považovali za pohanské) bylo na Amarant dlouho zapomenuto.

 

Trpíte-li nějakými neduhy, zkuste se s touto rostlinou seznámit blíže. Dá se koupit v racionální výživě. Je to bezlepková potravina a vhodná pro vegetariány. Mate-li zajem se dovedet vice, pište na e-mail.

TOPlist